top of page

Filmy o Polskości - Subiektywne Top 6 do objerzenia w Dzień Niepodległośći.

Zacznijmy od tego, że lista nie będzie oczywista, tak jak nieoczywista jest polska natura. Czym jest patriotyzm? To temat na pracę doktorską, a polskim wydaniu na pewno na kilka tomów na raz. Można płakać nad burzliwą przeszłością, skupiać się nad nowoczesną przyszłością, albo potrafić śmiać się (i próbować zmienić) nasze narodowe przywary, które od wieków toczą ten kraj jak nowotwór. Dlatego moją listę rozpoczyna film, który koniecznie trzeba obejrzeć z dziećmi i mieć jeszcze nadzieję, że zrozumieją kawałek najnowszej historii, poczują dumę, że istnieli tacy ludzie, którzy potrafili przeciwstawić się systemowi jednoosobowo. Jack Strong to jeden z aż dwóch filmów Pasikowskiego, który znalazł się na liście, z brawurową rolą Marcina Dorocińskiego to gwarancja świetnej rozrywki, emocji i kawałek historii.


"POKŁOSIE". Widziałem opinie i rankingi, wg których to najlepszy Polski film wszechczasów. Dlaczego? Bo podobno żaden nie dokonał tak głębokiej analizy polskiego społeczeństwa w tak wysublimowany sposób. To na pewno nie jest film dla ludzi, którzy zaszufladkowali swoje pojęcie o jedynie bohaterskich czynach Polaków podczas wojny i zaraz po. Mocny, wstrząsający, dający do myślenia, po prostu bardzo dobry, z genialnymi rolami Irka Czopa i Macieja Stuhra. Kolejne ukłony dla Władysława Pasikowskiego. Po nakręceniu takiego filmu mógłbym sobie powiedzieć "no, a teraz mogę umierać". Całe szczęście Pasikowski nie spoczywa na laurach.


Tego serialu nie mogło zabraknąć. To kwintesencja polskości, która po stu latach pasuje do nas bardziej niż nie jeden dokument Ewy Ewart. "Kariera Nikodema Dyzmy" z genialną rolą Romana Wilhelmiego to groteska na polski establishment, smutna prawda o elitach pokazana w komediowy sposób. Oprócz tego, że to kawał dobrej rozrywki i prawdziwa aktorska uczta w starym stylu - serial daje do myślenia. Niestety nic się w tej kwestii nie zmienia i tacy ludzie jak Dyzma nadal robią kariery i mówią nam co jest dobre, a co złe. Obejrzałem z nastoletnią córką - i mocno polecam. Wciągnęła się, zrozumiała, podobało się.


PIANISTA.

Czy można coś dodać o tej rewelacyjnej, przejmującej produkcji Romana Polańskiego? To prawdziwa historia polskiego pianisty Władysława Szpilmana, który jako żyd, aby przeżyć musiał ukrywać się w warszawskich ruinach, zaprzyjaźniając się z niemieckim oficerem...

To na pewno nie będzie stracone popołudnie.


WAŁĘSA - CZŁOWIEK Z NADZIEI.

Kto docenia rolę Lecha Wałęsy w odzyskaniu suwerenności i bezkrwawy przewrót w osiemdziesiątych latach wywalczony przez Solidarność - koniecznie dzisiaj powinien ten film obejrzeć z całą rodziną. To nie jest jeden z tych filmów, przy których będziesz płakał. Wręcz odwrotnie, nakręcony z dużą ilością zabawnych scen, takich, przy których w przewrotny sposób zrozumiesz, jaką siłą charakteru musiał wykazać się ojciec wielodzietnej rodziny, aby wykorzystać siebie jako symbol przemian. W filmie jakoś nie widać roli Kaczyńskich w obalaniu komunizmu. Oj Panie Wajda..! :)


SAMI SWOI. Czy taka lista może być uzupełniona o taki tytuł? Każdy widząc ten kadr, ma w głowie "SAM TO ZE ŚCIANY ZLIŻESZ!" i w uszach słychać rechot Pawlaka. Kultowa komedia, lektura obowiązkowa, pokazująca jak odbudowywało się polskie społeczeństwo na ziemiach odzyskanych po wojnie.

Ktoś jeszcze nie oglądał? Przyznać się!


Chciałbym jeszcze dodać tutaj wiele mocnych tytułów, które w oczywisty sposób się tu znaleźć: PRZESŁUCHANIE, Ogniem i Mieczem, Miasto 44, WESELE... Ale to już zostawiam Wam. Wpiszcie w komentarzach, jaki film kojarzycie z polskością. Niekoniecznie w oczywisty sposób. Na przykład "Jak rozpętałem II wojnę światową".Comments


bottom of page